aranžmány.sk - interiérové dekorácie

Ing. Gabriela Demská
Alstrova 7
831 06 Bratislava 35
gsm:0908 782 879
e-mail:aranzmany@gmail.com

Tipy a rady

Ako predĺžit životnosť kvetov a aranžmánov

Keď dostanete kyticu zo živých kvetov, ešte predtým ako ju umiestníte do vázy, skráťte kvety na požadovanú dĺžku a odstráňte tŕne, spodné listy (asi do 1/3 výšky kvetu). Šikmý rez robte vždy ostrým nožom (nie nožnicami) asi 2-3 centimetre od pôvodného rezu a pod vodou. Tým sa zvýši schopnosť rastlín ďalej prijímať vodu a zmenšuje sa poškodenie hlavnej tepny v rastline.

Vázu vždy dôkladne vyčistite, odstránite tak hnilobné baktérie. Takisto výživné prípravky - tzv. „potrava pre kvety“, obmedzujú rozmnožovanie baktérií a predlžujú kvetom životnosť. Prípravok sa rozpustí najlepšie vo vlažnej vode. Do takto pripraveného roztoku vložte kvety a v ďalšie dni dolievajte len spotrebovanú vodu. Keď náhodou nemáte tieto podporné výživné prípravky, vodu kvetom vymieňajte každý deň.

Pamätajte, že kvety majú radšej chladnejšie a tienisté miesto v byte. Pobyt na slnečnom mieste skracuje ich životnosť.
Pri ikebane zo živých kvetov - kvety nie sú vo váze, ale sú zastoknuté v penovej hmote. Túto tiež kontrolujte, v prípade vysychania dolejte vodu, v ktorej môžete predtým rozpustiť výživné prípravky pre kvety. Rastliny môžu v ikebane aj podrásť, napríklad tulipány majú veľkú savú schopnosť a za pár dní ich máte o pár centimetrov vyššie. Môžete ich skrátiť späť na pôvodnú dĺžku. Rýchlejšie vädnúce kvety odstráňte.

Pri ikebane/aranžmánoch zo sušených kvetov to máte so starostlivosťou oveľa jednoduchšie. Ak na sušený aranžmán nesvieti slnko, v bytových podmienkach Vám môže vydržať aj vyše roka. Jeho vzhľad predĺžite odstraňovaním prachu. Blednúce farby oživíte špeciálnym sprejom na sušené rastliny, ktorý aranžmán zároveň aj fixuje.
Veľké aranžované celky sa dajú po čase oživiť výmenou niektorých častí, malým doplnením kompozície alebo len novým výrazným detailom.

« späť